Güvenli Alışveriş

  GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Elektronik ticaret sanılanın aksine, normal alışverişler kadar, hatta belki de normal alışveriş süreçlerinden çok daha güvenlidir. Örneğin normal bir alışveriş eyleminde alıcı kredi kartını bir başkasına teslim eder. İşlem bu kişi aracılığı ile yapılır. İşte bu noktada kart bilgilerinin başkalarının eline geçme riski, internet üzerinden yapılan alışverişlerden daha fazladır.

Sanal alışverişlerde, kredi kartı bilgilerinin güvenliği ve gizliliğini korumak amacıyla SSL ve SET gibi ileri seviyede güvenlik standartları kullanılır. Böylece kullanıcı, işyeri ve banka arasındaki veri akışı sırasında bilgilerin şifrelenerek aktarılması esasına dayanan bir güvence altındadır. Bu sistem kart bilgilerinin başkasının eline geçmesini önler.

Diğer yandan sanal alışverişlerde müşterinin kredi kartı bilgileri, aracı bankaların koyduğu özel güvenlik önlemleri sayesinde alışveriş yapılan site tarafından görünmez. Gizli kalır. Ayrıca banka da yapılan alışverişin içeriğini bilemez. Tüm bu özel sistemlerin yanında kredi kartı sahiplerinin internet üzerinden yapılan alışverişlere de diğer alışverişler gibi her zaman itiraz hakkı bulunur.

SSL (Secure Socket Layer) nedir ?

SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafindan geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün Internet tarayıcılarının (Microsoft Explorer Netscape Navigator vb.) desteklediği bir standart haline gelmiş ve geniş bir kullanıma kavuşmuştur.

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bitlik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve keşin bir koruma sağlar.

Natural Life Güvenliği

Natural Life’ta yaptığınız her işlemde, kişisel bilgileriniz en son şifreleme teknolojisinin güvencesi altındadır. Şahıs bilgileriniz de dahil olmak üzere size ait tüm veriler SSL sistemi ile korunmaktadır. Bu özel sistemde kredi kartı bilgileriniz de dahil olmak üzere, verilerinizin üçüncü bir şahsın eline geçme ihtimali yoktur.

Kredi kartı ile ödemelerinizde tüm kredi kartı detaylarınız Natural Life’ın anlaşmalı bankaların özel sisteminde işleme alınmaktadır. Bu doğrultuda kredi kartı bilgileriniz, bu bankalar haricinde Natural Life da dahil hiçbir firma ya da şahıs tarafından bilinmemektedir.

Lütfen her türlü kredi kartı problemlerinizde kredi kartınızı aldığınız kuruluşu uyarınız ve kredi kartınızın ait olduğu kuruluşun bu tür olaylara karşı uyguladığı prosedürü aksatmadan uygulayınız.

Sebebi ne olursa olsun, hileli kredi kartı kullanımlarında Natural Life kesinlikle sorumluluk kabul etmez.

Eğer bir banner reklamı veya bir link vasıtası ile siteye giriş yaparsanız ve/veya sistem dışındaki bilgilerinizi verip siteye giriş yaparsanız Natural Lifeherhangi bir sorumluluk kabul etmez. Bu gibi durumlarda ziyaretçiler kullanmış oldukları üçüncü partinin kurallarına bağlıdır. Natural Life üçüncü şahısların yapmış olduğu hiçbir işlemle ilgili sorumluluk altında değildir.

Kredi Kartı Sahiplerine Öneriler

Alışveriş yaptığınız sayfanın güvenilir oldugunu anlamanın en kesin yolu, kredi kartınızla ilgili bilgileri gireceğiniz sayfanın internet adresindeki "http" nin "https" ye dönüşmesidir. Bu dönüşüm firmanın sanal mağazasının bulunduğu sitenin SSL güvenlik protokolünü kullandığını gösterir.

Internet üzerinde sanal alışveriş hizmeti veren firmalar, sanal alışverişin güvenliğini sağlayan standartlar ve teknolojiler kullanır. Internet tarayıcınızın Explorer veya Netscape olmasına bağlı olarak kilit ikonu kilitlenmiş ve anahtar ikonunun kırık olmadığı sayfalar güvenli sayfalardır. Fakat bu durum tarayıcı versiyonlarına göre ve sertifikanın alındığı sertifikasyon kurumuna göre değişiklik gösterebilir.

Internet alışverişlerinizde satın aldığınız ürün ile ilgili teslim tarihi, ilave ücretler, garanti koşulları gibi detaylara çok dikkat ediniz.

Satın alma işleminizin bittiğini belirten mesajı yazıcınızdan çıkartarak saklayınız. Kredi kartı ekstrelerinizi dikkatle inceleyiniz, şüphe duydugunuz bir harcamayı bankanıza bildiriniz ve takip ediniz. Satın alma işleminizin bittiğini belirten mesajı yazıcınızdan çıkartarak saklayınız. Kredi kartı ekstrelerinizi dikkatle inceleyiniz, şüphe duydugunuz bir harcamayı bankanıza bildiriniz ve takip ediniz.